Македонско питање, србски Четници на почетку двадесетог века.
Султанов ферман из 1870. |
Берлински конгрес
Ратови од 1876. до 1878. које су против Турске победоносно водиле Русија, Црна Гора и Србија, окончани су Сан-Стефански миром 3. марта 1878. године. Одредбама овог мира, рађеног по диктату Русије, предвиђено је територијално проширење за Црну Гору, извесне исправке граница за Србију и стварање Велике Бугарске, која би осим Албаније, обухватила готово читаву територију Европске Турске.
Одредбама Берлинског конгреса (13.6. - 1878/07/13) поништене су одлуке Сан-Стефанског мира. Србија, Црна Гора и Румунија су стекле независност, а Бугарска статус аутономне кнежевине вазалне под сизеренством султана. Бугарска је стекла право да има хришћанску владу и народну војску и одређене су јој знатно уже границе у односу на Сан-Стефански мир. Црна Гора је добила градове: Никшић, Спуж, Подгорицу, Жабљак, Бар, Плав и Гусиње. Србија је проширена нишким, пиротским, топличким и врањским округом.
Берлински конгрес |
Још 1878. године дошло је до устанка Срба у Кумановској кази (срезу). Овај устанак, као и нешто касније Брсјачка буна (1880), настали из ослободилачких тежњи србског народа и жеље за уједињењем са матицом Србијом, претходили су Србској четничкој акцији.
Из наведених разлога у Србији, Бугарској и Грчкој кристализовало се као приоритетно "македонско питање", чијим би решењем у своју корист свака од њих добила у руке "кључ Балкана". Зато су оне истицале своје разлоге темељећи их на историјским, етничким и политичким упориштима. Грчка је своје претензије заснивала на давнашњој провинцији Македонији ширећи максимално њене границе, Бугарска на Сан-Стефански миру, а Србија на живој средњевековној традицији осведоченој србским задужбинама, језичкој сродности и раширености крсне славе - типично србског обележја.
Територија Бугарске егзархије |
Грчки андарт
Извештавајући о овоме бугарски лист "Народно право" писао је да је циљ Друштва да "огњем и мачем искорени Србе из Македоније". На
челу Друштва био је Дамјан - Даме Грујев, професор бугарске гимназије у
Солуну и некадашњи питомац Друштва "Свети Сава" и у њему су били и
врховисти и централисти. Одговарајући на појачани притисак Бугара, Грци су 1901. ступили у оружану акцију. Прву
андартску чету образовао је констурски митрополит Каравангелис, с
намером да сузбије бугарске акције и истакне грчке претензије у
Европској Турској. Термини андарт, четник и комита су синоними и означавају припадника револуционарног комитета. Грци су користили термин андарт, а Срби и Бугари термине четник и комита.
Извор: Глас јавности, 27.02.2003., страна: 22
Пише: Владимир Илић